Yeni Eğitim-Öğretim Dönemi İçin Tavsiyeler

Çok şükür yeni eğitim-öğretim yılı başladı. Tüm öğrencilere, öğretmenlere ve velilere hayırlı olmasını dilerim.

Sevgili öğrenciler; öğrenciliğimizi çok iyi şekilde yapacağız ki ilerleyen hayatımızda işlerimizi en güzel şekilde yapalım. Büyüklerimizin bize verdiği sorumluluklar en güzel şekilde yerine getirelim. Öğrenciliği en güzel yapan bir insan evlatlığını da çok güzel bir şekilde yapar. Evlatlığını çok güzel şekilde yapan bir insan babalığı, anneliği de çok güzel şekilde yapar. Anne ve babalığı güzel yapan bir insan eğitimciliği de güzel yapar.

10251909_718105138228224_3275008054060194003_n

Türkiye’de yaklaşık 900 bin öğretmen var. Düşünebiliyor musunuz? Bir öğretmen dese ki “Okullar açıldı bir yıl boyunca ben okulumdaki bir öğrencinin her şeyiyle ilgileneceğim. Derslerini takip edeceğim, kendisini takip edeceğim, ailesiyle görüşeceğim, evlerine gideceğim, danışacağım. Artı ve eksilerini tespit edeceğim. Teneffüste çay ısmarlayacağım, öğlen beraber yemek yiyeceğiz. Notlarını takip edeceğim. Ders çalışıp çalışmadığına dikkat edeceğim, ahlaki durumunu takip edeceğim. Hedeflerini takip edeceğim. Başarısının önündeki engelleri tespit edeceğim. Ortadan kaldırabilmek için ona düşen ne varsa yardımcı olacağım. Yol göstereceğim. Ona dua edeceğim. Elinden tutacağım. Sevgimi vereceğim, bilgimi vereceğim. Muhabbetimi vereceğim, gönlümü vereceğim. Gerekiyorsa başarısı için gözyaşı döküp ne gerekiyorsa yapacağım. Bir yıl ben bu çocukla ilgileneceğim. Bugünkü tabirle koçluk yapacağım, danışmanlık yapacağım.”

Türkiye’de 6-25 yaş aralığında açık öğretimi de düşündüğümüzde 25 milyonun üzerinde bir öğrenci, genç kitlesi var. İnanılmaz bir rakam. Birçok ülkenin nüfusundan daha fazla. 20 milyon öğrenci bakın ülkelere Avrupa’daki birçok ülkenin nüfusundan daha fazla. Romanya’nın nüfusuna, Yunanistan’ın nüfusuna bakın. Bu yüzden kaybetmeyeceğiz gençlerimizi, sahip çıkacağız Allah’ın izniyle. Onların gönüllerinden tutacağız, elinden tutacağız. Bize konuşacak adam değil yüreğini açacak adam lazım. Yüreğimizi açacağız çocuklarımıza. Eğitimci yüreğini açacak, anne-baba evde yüreğini, gönlünü açacak çocuklarına.

900 bin öğretmen eşittir 900 bin öğrenci. Hadi bakalım buyurun ortaya nasıl bir tablo çıkacak hep beraber bakalım.

Sıtkı Aslanhan