Ümmet Gençleri Derneği’nden seminer

Ümmet Gençleri Derneği “Bilinçli Aile İdeal Gençlik’ konulu seminer düzenledi. Semineri veren kişisel gelişim ve eğitim uzmanı, yazar Sıtkı Aslanhan, babaların babaymış, annelerin anneymiş gibi davrandığını belirterek, “Son 10 yıldır, 15 yıldır anne babalar sadece dünyalık işlere odaklandılar” dedi.

Kişisel gelişim ve eğitim uzmanı, yazar Sıtkı Aslanhan, Ümmet Gençleri Derneği’nin davetlisi olarak geldiği Manavgat’ta, Delta Düğün Salonu’nda aileler ve çocuklarına ‘Bilinçli Aile İdeal Gençlik’ konulu seminer verdi.

Ümmet Gençleri Derneği Antalya Şube Başkanı Ferruh Doğan, dernek üyeleri ile birlikte birkaç aç önce uyuşturucu krizine giren bir genci sokakta gördüklerini ve bundan çok etkilendiklerini belirterek, “Bu gençlerle alakalı ne yapabilirdik, çünkü bu sokaktaki gençler bizim gençlerimiz, benim, senin bir arkadaşımızın evladıydı. Ben el uzatmazsam, bir başkası el uzatmazsa bu çocukları topyekun kaybedeceğimizden dolayı bir şeyler yapma gereği duyduk. Ben gücümün yettiği kadar, Sıktı Aslanhan hocamızın da bu konularda deneyiminin olduğunu bildiğim için, mücadeleci, girişimci ve konuşmalarıyla da etki yaratacağını düşünerek, birkaç arkadaşımızla bir araya geldik, istişare yaptık ve dedik ki, karanlığa küfretmektense bir ışık yakalım. Biz böyle bir ışık yakmaya çalışarak bu gençliğimizi ailesiyle beraber kavuşturma, barıştırma, kucaklaştırmayla birlikte bundan sonraki güzel günlere ulaşabilmek umuduyla böyle bir yola çıktık” diye konuştu.

Evlilikte eşler arasında boşanma ile sonuçlanan sorunların ve ebeveynlerin çocuklarıyla ilgili sıkıntıların her geçen gün arttığına dikkat çeken kişisel gelişim ve eğitim uzmanı, yazar Sıtkı Aslanhan, “Tabi ortada bir sıkıntı varsa bu bir günlük, 3-5 günlük bir sıkıntı değil. Mutlaka geçmişi olan bir sıkıntı, ihmal edilmesinin doğurduğu bir sıkıntı, nasıl ki evimizde lavabo tıkandığı zaman, tüh Allah kahretsin lavabo tıkandı diyoruz, ama o lavaboyu açmak için uğraştığımızda veya ustayı getirtip çıkardığımızda, o tıkanan lavabonun borularından neler neler çıkıyor. Belki bir yıllık bir birikim, çocukların attığı peçeteler, dökülen yağlar vesaire vesaire. Bugün ailelerde yaşanan sıkıntılarda adeta lavabonun tıkanması gibi süreç içerisinde ihmal edilen, göz ardı edilen birçok sıkıntının tıkanması sonucunda ortaya çıkıyor” diye konuştu.

Türkiye’de son 10-15 yıldır ailelerin sadece dünya işlerine odaklandığına vurgu yapan Aslanhan, “Sadece çocuklarının karnesinin sol tarafındaki notlara odaklandılar, akademik başarılarına, sınavlarına odaklandılar. Bunlara daha dünyaya geleceğini haber aldıktan itibaren güzel arabaları, kılık kıyafetleri, en güzel bebek odasını hazırlamaya odaklandılar. Dünyaya geldiği zaman onları rahat ettirecek kılık kıyafetler, oyuncaklara odaklandılar. En iyi anaokulu, en iyi okul, en iyi kıyafetler, evet evet bunlar çok güzel ama bir tarafta da hayatın ilerleyen sürecinde de onun işine yarayacak, hem dünyasını hem ahiretini kurtaracak olan manevi dünyasına kimse odaklanmadı. Bir süre sonra çocuklar 13-14 yaşına gelip ergenlik dönemine girmeye başlayıp anne babayı beğenmemeye başlayıp farklı davranışlar sergilemeye başladığı dönemde anne baba dönüp baktı ki kendi hayal ettiği tarzda bir çocuğu yetiştiremediğini gördü. Bu sefer feryat etmeye başlıyor, biz nerede hatta ettik” diye konuştu.

Geçmişi geriye almanın mümkün olmadığını ifade eden Aslanhan, ailelerin kendi anne babalarından her istediklerini alamadıklarını, imkanları olmadığı için bir çok şeyden mahrum kaldığını düşünerek, ‘biz sahip olamadık bari çocuklarımız sahip olsunlar’ dediğini belirterek, “Biz sahip olmadık onlar olsun düşüncesiyle de beraber, çocukları yokluğu bilmeyen, hayır demeyi bilmeyen, sıkıntılara göğüs germeyi bilmeyen, ayakta kalmayı bilmeyen, mücadele etmeyen, sorunlarını çözemeyen bir nesil yetişmeye başladı. Bu nesil yarın büyüdüğünde, evlendiğinde ki evlenmeyecek büyük bir çoğunluğu, bir de öyle bir sıkıntımız var, gençlerin büyük bir kısmı artık evlenmiyor. Yarın evlendiği zaman da eşiyle çok küçük bir problem yaşadığı zamanda da hayatında hiç sorun çözmediği için hemen soluğu mahkemelerde alacak. Anne olduğu zaman çocuğuyla en küçük bir sorunu çözemeyecek duruma gelecek. İş hayatına girdiği zaman müdürüyle amiriyle küçük bir sorun yaşadığı zaman soluğu istifa ederek işten ayrılma olarak alacak. Bu sıkıntıları süreç içerisinde çok daha fazla görmeye başlayacağız” diye konuştu.