Sıtkı Aslanhan’dan ‘Bilinçli Aile, İdeal Gençlik’ söyleşisi

Kişisel Gelişim Uzmanı, Eğitimci-Yazar Sıtkı Aslanhan Özgüven Sistem Koleji’nde “Bilinçli Aile, İdeal Gençlik” konulu söyleşi gerçekleştirdi.

Özgüven Sistem Koleji bahçesinde gerçekleştirilen program saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasıyla başladı. Okul eğitim kadrosunun tanıtımından sonra konuşan Aslanhan, daha refah bir ülke ve huzurlu bir gelecek için gençlerin üzerinde büyük sorumlulukların olduğunu belirten Kişisel Gelişim Uzmanı Sıtkı Aslanhan bu sorumluluğu taşıyabilecek fertlerin ilk eğitildiği kurumun aileler olduğunu söyleyerek, ailelere önemli görevler düştüğünü belirtti.

Zamanımızın en büyük problemi olan iletişimsizlik gençleri ve aileleri etkileyen en büyük etkendir, diyen Aslanhan, ”Çocuklarımızın dış görünüşüne, her istediklerini almaya, odalarının nasıl olacağı gibi birçok gereksiz konuya odaklanıyoruz ama çocuklarımızın kişiliklerine, duygularına, bazı anlarda neler hissettikleriyle pek ilgilenmiyoruz. En basiti şimdilerde çok yaygın olan dikkat problemi yaşayan bir çocuğu psikiyatrikte götürdüğümüzde bir ilaçla olay çözülür ve çocuk kuzu gibi olabilir ama asıl altında yatan sevgi, merhamet, paylaşma duygusu ve anne babaya olan saygı problemini nasıl çözeriz bunu düşünmeliyiz.” dedi.

‘İnsan bulunduğu ortamda göre beslenmeli’

Çocuklarımızın, gençlerimizin beslenme alışkanlıklarına da çok dikkat etmeliyiz, diyerek uyarıda bulunan Sıtkı Aslanhan,“ Eskiden annelerimizin yaptığı mis gibi tarhana çorbalarını içerdik, şimdilerde onları beğenmiyor marketlere saldırıyoruz. Yapılan reklamlarla çocuklarımızın akıllarına girip abur-cubura yönlendiriyorlar bu noktada biz devreye girip doğru iletişimle çocuklarımıza gerçeği anlatmalıyız. Yüce Allah insanları bulundukları ortama göre beslenebilecek şekilde yaratmıştır, bu yüzden ne bir eksik ne de bir fazlasına ihtiyacımız yoktur” dedi.

Yoğun bir kalabalığın olduğu ve katılımcıların ilgiyle dinlediği söyleşiye; anne ve babalar ne ise çocuklarda öyle şekillenir diyerek devam eden Aslanhan, sağlıklı ve gönülden gönüle kurulan iletişimle çözülemeyecek problem olmadığını söyledi.

Okul bahçesindeki söyleyişiye Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, İlçe Milli Eğitim Müdürü Tahir Kibar, Ak Parti İlçe Başkanı Kemalettin Atalay, Belediye Meclis Üyesi Bayram Şentürk, Sistem Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Göncü, okul idarecileri, öğretmenleri, davetliler ve veliler katıldı.