Sıtkı Aslanhan, Genç ASKON’da konuştu

Türkiye’de 7’den 70’e herkesin ilgiyle takip ettiği isim Sıtkı Aslanhan, Genç ASKON Konya Şubesi’nin ev sahipliğinde Konya’da güzel bir seminere imza attı

Genç ASKON Konya Şubesi’nin organize ettiği Eğitimci Yazar Sıtkı Aslanhan ile Gençlik ve Popüler Kültür konulu konferans yoğun bir katılım ile gerçekleşti. Ramada Hotel’de gerçekleşen prograama ASKON Konya Şube Başkanı Yakup Yıldırın, AGD Konya İl Başkanı Mehmet Parlak, Genç ASKON Konya Şube Başkanı Sami Başgil ve çok sayıda vatandaş katıldı.

GENÇ ASKON SES GETİRECEK İŞLER YAPTI

Programın açılış konuşmasını yapan Genç ASKON Konya Şube Başkanı Sami Başgil, “Genç ASKON olarak böyle güzel bir programda sizlerle buluşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Göreve geldiğimiz günden bu yana çok güzel etkinliklere imza attık. Atmaya da devam edeceğiz. Bugün herkesin çok sevdiği Sıtkı Aslanhan hocamız bizimle. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz. Katılımlarınızdan dolayı sizlere de ayrı ayrı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

İNTERNET BAĞIMLIĞI CİDDİ TEHDİT OLUŞTURUYOR

Seminerine, hayattan ibretlik öykülerle devam eden Kişisel Gelişim Uzmanı Sıtkı Aslanhan, özellikle internet bağımlılığı konusuna dikkat çekti. İnternet oyunları yüzünden yeni nesil çocukların gelişiminin olumsuz etkilendiğini ifade eden Aslanhan şöyle konuştu: “Çocuğa nasılsın diye soruyorsun, cevap veremiyor. Öyle ki evinden çıksa tek başına okuluna gidemeyecek, okuldan çıksa evine gidemeyecek bir nesil yetişiyor. Gecenin üçünde kalkıp bilgisayar oyunundaki atı besleyen çocuktan ne bekliyorsunuz? Bakkala git iki kilo domates al deseniz kabul etmeyecekler ama internet üzerinden tarlalarda vakit geçiriyorlar. Aileler bu konuda dikkatli olmalı. Toplum olarak yaşadığımız en büyük sıkıntı hedefsiz bir gençliktir. Toplumda yaşayan insanlar olarak kendimize şu soruyu sormamız gerekiyor. Bu hayatta bir hayalin, bir davan, bir amacın var mı? Onun için öğrenci, öğretmen veli kim olursanız olun bir hayaliniz ve bir idealiniz olsun. Hayali ve hedefleri olmayan bir insan yaşayıp yaşamadığını tekrar kontrol etmeli.

Anne- babaların düştüğü en büyük yanlışlardan biri meraklı olan çocukların, ilme, öğrenmeye karşı olan duygularını bağırarak, çağırarak en kısa sürede halletmenin yoluna gitmesi olduğunu ifade eden Aslanhan, “Küçük yaşlardan itibaren bırakın sorular sorsunlar. Çocuklarınızın öğrenme merakını, sizler de sorular sorarak daha da ilerilere doğru götürmeye çalışın. Şu anda cesur çocuğumuz yok. En küçük bir engel görse hemen pes ediyor. Okulda zayıf oluyor uyuşturucunun pençesine düşüyor veya çok küçük bir söze kanabiliyor. Ama hayatta her gün engeller var. Bizim çocuklarımıza cesareti öğretmemiz lazım. Güler yüzlü ve tatlı dilli olmamız lazım” dedi.

AHLAK HER ŞEYİN BAŞINDA GELİR

Daha sonra söz alan Sıtkı Aslanhan, “Ülkesini çok seven biri olarak son yıllarda gençlerimizin halini görünce çok üzülüyorum. Gençlerimizin oturmasını, kalkmasını, konuşmasını, üslubunu, görünce ‘Geleceğimizi emanet edebileceğimiz gençlik bu mu?’ diye kendime soruyorum. Ama böyle vatanını milletini seven, saygılı olan ve kültürünü bilen gençlerimizi görünce tekrardan ümitleniyorum. Aileler çocuklarına; ‘Ne olursa olsun bir üniversite kazan oğlum.’ diyorlar. Şuan Türkiye’de üniversiteye gitmeyen insana farklı bakıyorlar. Her şeyden önce birey eğitimli, ahlaklı, onurlu, kişilikli olmalıdır. İnsan olmak en önemlisidir” dedi. Ailelerin gençlere değer vermesi gerektiğin dile getiren Aslanhan, “Eğer gençlerin elinizden kaçmasını istemiyorsanız aile olarak onlara değer verin. Onlara yafta yapıştırmayın. Onlara sevildiğini gösterin” diye konuştu. Program sonunda Sıtkı Aslanhan’a günün anısına hediye takdim edildi.