Önce Ahlak Olmalı

Erdemli Müftülüğü ve Erdemli Aile ve Dini Rehberlik Bürosu tarafından Ulu Cami Konferans Salonunda İdeal Gençlik Bilinçli Aile konulu Sıtkı Aslanhan konferansı gerçekleştirildi.

Erdemli Başsavcısı İzzet Kardoğan, Tarsus İlçe Müftüsü Hayri Erenay, Ak Parti Erdemli İlçe Başkanı Mehmet Topçu, Saadet Partisi Erdemli İlçe Başkanı Mehmet Yıldız, Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Şahsenem Sezer Merdin, Erdemli Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğü Şefi Bayram Aydın, STK Temsilcileri ve çok sayıda vatandaşın katıldığı programda Kişisel Gelişimci ve Eğitimci Yazar Sıtkı Aslanhan, aile bireyleri arasındaki ilişkileri, karı-kocanın birbirine karşı tutum ve davranışları, anne-babanın çocukların üzerindeki etkisi ve farklı konularda önemli bilgiler verdi.

Selviler Camii İmam Hatibi Mustafa Koç’un okuduğu Kur’an-ı Kerim Tilaveti ile başlayan gecede Yaşadığımız toplumda ailelerimizin dış etkenlere karşı nasıl korumamız gerekiyor, çocuklarımıza nasıl davranmamız gerekiyor, ailevi sorunlarımıza ne gibi çözümler üretebiliriz sorularına cevap bulma adına konusunda uzaman Kişisel gelişim Uzmanı ve Eğitimci Yazar Sıtkı Aslanhan’ı Erdemli Müftülüğü ve Erdemli Aile ve Dini Rehberlik Bürosu olarak sizlerle buluşturduk diyerek gecenin açış konuşmasını Erdemli İlçe Müftüsü Mahmut Sami Türkmenoğlu yaptı. Türkmenoğlu geceye katılımlarından dolayı başta Sıtkı Aslanhan, protokol üyelerine ve geceye yoğun ilgi gösteren vatandaşlara teşekkür etti.

Televizyon kültürünün ailedeki iletişime verdiği büyük zararları ifade ederek konuşmasına başlayan Sıtkı Aslanhan, Televizyon, aile fertlerinin arasındaki iletişimi, sohbet ortamlarını kaybettiriyor, aile fertleri yaşamış olduğu sorunlarını anne babaya iletemediği, anlatamadığı için iletişim sorunları yaşanmaktadır. Aile fertleri arasında ilişkilerin güçlü ve sohbet ortamlarının devamlı olması ve o ailede çocukların daha sağlıklı yetişebilmesi için her aile günde en az yarım saat televizyonu kapatılıp birbiri ile sohbet etmesi gerekiyor. Televizyon annelerimiz için dadı olmaması gerekiyor. Çocuklar arttık konuşmaya başladıklarında ilk olarak anne ya da baba yerine “Pepe” demeye başladılar. Bu gibi olumsuzluklar ailelerimizde televizyon kültürünün hâkim olduğunu açık bir şekilde göstermektedir.

Aslanhan, Anne-babalar olarak çocukların özgüvenini kaybeder düşüncesi ile toplum içerisinde yaptıkları yanlış hareket ve davranışlarda çocuklarımızı uyarmamamız olumsuz sonuçlar çıkartmaktadır. Şunu kesinlikle unutmayalım ki yanlışlıklar karşısında yapılan uyarılar çocuğun özgüvenini kaybetmesine neden olmaz, doğruyu yanlışı öğrenmesine neden olur. Çocuklarımız kırılmasın, üzülmesin diye anne babalar olarak her isteğe evet dememiz doğru bir davranış değildir. Anne babalar çocuğun bazı isteklerine çocuklar üzülseler de ağlasalar da hayır demesi gerekiyor.’’ Dedi.

Sıtkı Aslanhan, Anne babalara kendini anlatamayan, kendini dinletemeyen, sorunlarını paylaşamayan gençler sanal ortama yöneliyor. Aile de anne babasına anlatamadıkları sıkıntılarını sanal ortamda karşılaştıkları yabancı kişilerle paylaşıyorlar. Öyle ki, sanal ortama yönelen genç bir kız, arkadaş olduğu bir yabancıya problemlerini anlatıyor, karşı tarafta onunla dertleşiyor. Ancak, sohbet ilerledikten sonra buluşmak için randevulaşan iki kişi, randevu yerine iki yabancı insan olarak gidiyor ancak o iki yabancı aynı aileden kız ile baba da çıkabiliyor. Sanal ortamlarda arkadaşlık kuranlarla ilgili çok kötü örnekler yaşanmakta, yaşanmaya da devam ediyor. Kızlar Facebook sayfanız varsa hemen kapatın. Sorunlarınızı anne babalarınıza anlatın, anne babalar akşam eve gittiğinizde bir süre gazete okumayın, televizyon izlemeyin biraz da çocuklarınıza zaman ayırıp onların problemlerini dinleyin ve birlikte çözün. İş temposundan dolayı birçok ailede eşler ve çocuklar ikinci plana itilmekte. Anne babalar çocuklarınızı alın ve onlarla birlikte gezmeye çıkın göreceksiniz ki, aile ilişkinizde büyük değişiklikler olacak ve bu değişikliklerin sizleri daha fazla mutlu ettiğini göreceksiniz.’’ dedi.

Ülkesini çok seven bir kişi olarak gençlerin son halini görünce çok üzülüyorum diyen Aslanhan, Birbirlerine karşı üslup ve hareketleri, dışarıda sergiledikleri davranışlar gerçekten kendilerine yakışmıyor. Önce ahlak olmalı kişilerde. Bir kişinin onuru ve karakteri olmalıdır. Önce adam ve insan olmak gerekir. Kişilerin davranışı kendisini belli eder ve nasıl bir kişi olduğunu sergiler. Eğitimden önce ahlaki değerler gençlere kazandırılması gerekiyor. Ayrıca sizlerden ricam gıybetten uzak durun. Gıybet bir yuvayı yıkar, bir mahalleyi birbirine düşürür. Bir gıybet konusu koca Erdemli’yi birbirine düşürür. Ne olur gıybet etmeyin. Birbirinize ön yargılarla bakmayın. Aranızda Allah’ın selamını yayın. Sevgiyle bakın.’’ dedi.

Gecenin sonunda katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği Sıtkı Aslanhan’a Erdemli Başsavcısı İzzet Kardoğan ve Erdemli Müftüsü Mahmut Sami Türkmenoğlu plaket takdim ettiler. Sıtkı Aslanhan daha sonra sevenlerine kitap imzaladı.