“MAKAM VE MEVKİDEN ÖTE EDEP, AHLAK, ONUR VE ŞAHSİYETLİ YAŞAM ÖNEMLİ”

Yeşilyurt Kaymakamlığı, Yeşilyurt Belediyesi ve Yeşilyurt Milli Eğitim Müdürlüğünün ortak organizasyonuyla bu yıl dördüncüsü düzenlenen ‘Yeşilyurt Kitap Yurdu’ projesinin açılış töreni gerçekleştirildi. ‘Yeşilyurt Kitap Yurdu’ projesiyle 4. yılında 110 yazar ve bu yazarların kaleminden 110 bin kitap öğrencilerle buluştu.

Malatya’da 95,25%’lik okuma oranıyla ilk sırada yer alan Yeşilyurt’u eğitim açısından daha iyi bir noktaya ulaşmasını sağlamak, kitap okuma alışkanlığını daha küçük yaşlara çekmek maksadıyla 2014 yılında başlatılan ‘Yeşilyurt Kitap Yurdu’ projesi 4. yılında 110 yazar-gazeteci-eğitimci okullarda öğrencilerle buluşup kitaplarını imzalıyor. ‘Yazar- Halk Buluşmaları’ kapsamında halka açık konferanslar veren yazarların kaleminden çıkan 110 bin kitap ilçedeki okullara dağıtımı yapıldı.

Yeşilyurt Abdulkadir Eriş Güzel Sanatlar Lisesi konferans salonunda düzenlenen açılış töreninde konuşan Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, ilçedeki okuma alışkanlığının artmasını sağlayan Yeşilyurt Kitap Yurdu projesinin eğitim alanında önemli bir hizmet olduğunu söyledi.

Projenin uygulanma safhasında katkı sunan İlçe Kaymakamlığına, İl Milli Eğitim Müdürlüğüne, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne ve okul idarecilerine teşekkürlerini sunan Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, “Yeşilyurt Belediyesi olarak eğitime ciddi önem veriyoruz, kitap okuma alışkanlığını küçük yaşlarda çocuklarımıza aşılamak için eğitim hizmetlerimize yoğunluk veriyoruz. Kurum ve kuruluşlarla ortak çalışmalar yaparak eğitim, kültürel ve sanatsal hizmetlerimizi toplumun tüm kesimlerine ulaştırma gayretindeyiz. “şeklinde konuştu

“MAKAM VE MEVKİDEN ÖTE EDEP, AHLAK, ONUR VE ŞAHSİYETLİ YAŞAM ÖNEMLİ”

Kişisel Eğitim ve Gelişim Uzmanı Sıtkı Arslanhan ‘Geleceğe Gülümse’ başlığı altında düzenlediği konferansta kariyer planlaması yapan öğrencilere tavsiyelerde bulundu. Deneyimlerini ve edindiği tecrübeleri esprili bir üslupla aktaran Arslanhan, öğrencilerden kişiliklerine sahip çıkmalarını isterken, makam ve mevkiden öte edep, ahlak, onur ve şahsiyetli yaşamın önemli olduğunu hatırlattı.

Öğrencilere başarılı olmanın yolları, ders çalışma metotları ve hayattan mutlu olmak için yapmaları gerekenleri eğlenceli bir üslupla anlatan Arslanhan, kendisini davet eden Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat’a ve konferansa yoğun ilgi gösteren öğrencilere teşekkür etti.

“KİTAPÇIKLARIN ÜZERİNDE ALIN TERİ VE GÖZYAŞINIZ YOKSA BAŞARILI OLAMAZSINIZ”

Arslanhan, “Okul yıllarımızda bize sürekli ‘Batı çok ileride biz gerideyiz’ dediler, ‘niye böyle oluyor, bütün teknolojik gelişmeleri hep batı üretiyor, pazarlıyor, demek ki onların IQ seviyeleri bizden yüksek’ diye düşünürdük. Yurt dışında birçok ülkeye gittim ve incelemelerde bulundum edindiğim deneyim şu ki; dünyanın en zeki insanları biziz, havadan mı sudan mı, kayısıdan mı bilmiyorum ama Malatyalılarda ekstra zeki. Yeter ki kafamızı biraz fazla çalıştıralım, kısa yoldan başarılı olmanın ötesinde alın terimizi biraz daha fazla dökmeyi tercih edelim. Öğrencilere tavsiyem şudur; ders kitaplarınızın, soru bankalarınızın ve testlerinizin üzerinde alın teri ve gözyaşınız yoksa başarılı olma şansınız asla yoktur. Hedefsiz insanlarla asla dostluk kurmayın, planlı ve programlı çalışan arkadaşlar edinin. Sizin başarılı olma yolunuzdaki en büyük engel; sizsiniz, içinizdeki kazanma arzularını yeşertin, gün yüzüne çıkartın ve tembel olmayın” dedi.

Arslanhan, internetin gençler arasında kullanımının aşıra kaçtığını ve doğru kullanılmadığını ifade ederken, gençlerden telefon ve internetten uzak kalmalarını tavsiye etti.

Açılış töreni ve konferansa Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Yeşilyurt Milli Eğitim Müdürü Cemal Kalay, Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcısı Haydar Şahin, AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Enis Aydoğan, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.