LYS’ye gireceklere telefon uyarısı

Çerkezköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ‘Başarıya Gülümse’ projesi kapsamında eğitimci-yazar Sıtkı Aslanhan konuşmacı olarak katıldığı konferansta “LYS’de sınav stresi ile başa çıkmanın yolları”nı anlattı.

Aslanhan, sınava sayılı günler kaldığını hatırlatarak öğrencilerin televizyon ve akıllı telefon kullanımından kaçınması gerektiğinin altını çizdi. Çerkezköy Bakış – Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Konferans Salonu’nda saat 09.00 ve saat 11.00 saatleri olmak üzere 2 seans halinde yapılan konferansa liselerin son sınıf öğrencilerinin yanı sıra İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Abdullah Nair, İrfan Danışmaz ve Yusuf Hayri, okul müdürleri, öğretmenler katıldı.

“ONURU VE GURURUNU YAŞIYORUZ”
Çok sayıda öğrencinin katılımı ile gerçekleşen konferansta ilk konuşmayı İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş yaptı. Gümüş konuşmasında “LYS oturumlarına 25 gün kala, kalan günleri daha verimli değerlendirmek için bu alanda üstat olan Sıtkı Aslanhan hocamızla sizleri buluşturmanın onuru gururunu yaşıyoruz. Bu yıl sizlerin bu sınavlarda daha güzel netice almanız için ekibimle birlikte güzel mücadeleler verdik. İlk olarak YGS Çerkezköy’de düzenlendi. İkinci olarak da LYS oturumları ilçemiz Çerkezköy’de yapılacak. İnşallah sınavlarda da başarılı olarak bizleri ve ailelerinizi onurlandırırsınız. Bu programda bize ana sponsor olan Hema Endüstri Hattat Grup Genel Müdürü Osman Tunç Doğan’a ve bu salonu tahsis eden Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi yönetimine özel teşekkürlerimi sunuyorum.”diye konuştu.

“ÖNCE EDEP ÖNCE AHLAK”
Eğitimci-yazar Sıtkı Aslanhan ise yaptığı konuşmada yıl içinde yaklaşık 250 seminer verdiğini ifade ederek “Son yıllarda gençlerin halini görerek üzülüyorum. Gençlerin oturması kalkmasını üsluplarını görünce karamsarlığa kapıldığım oluyor. Ama sizler gibi nezaket sahibi gençleri görünce gelecek adına ümitleniyorum. Sınavdan önce, üniversitelerden önce önemli olan edeptir. Önce edep, önce ahlak, önce kişilik önce insan olabilmek önemli.” diye konuştu.

“1.OLSA NE OLUR İNSAN OLAMADIKTAN SONRA”
İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde Savcı Mehmet Kiraz’ın şehit edilmesi olayıyla ilgili konuşan Aslanhan “Maalesef makam odasında savcımız şehit edilmişti. Savcımızı şehit eden gençlerden birisi Giresun’da götürülmüştü. Orada seminerim vardı. O gencin Türkiye 12.si olduğunu söylediler. Türkiye 1.si olsa ne olur ki insan olamadıktan, adam olamadıktan sonra. Bizlerin önce edepli, ahlaklı olmamız gerekiyor.” diye konuştu. Son dönemlerde bazı gençlerin hal ve hareketlerinden, anne-baba, öğretmenleri ve büyüklerine karşı saygısızca davranışlarını gözlemlediğini ifade eden eğitimci-yazar Sıtkı Aslanhan “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum inancına sahip olan bizler nasıl böyle edepsiz davranışlar sergileriz. Hiçbir dünyalık makam ve mevki için edebinizden, şahsiyetinizden sakın taviz vermeyin.” dedi.

“BAŞARI EMEK VE ÇABA İSTER”
Sosyal medya ve internetin öğrencilerin ders çalışması üzerindeki olumsuz etkilerinden bahseden Aslanhan “Gençler gecenin birinde, sabahın beşinde ders kitaplarınızın, soru bankalarınızın, not kâğıtlarınızın üzerinde alın teriniz ve gözyaşlarınızın yoksa başarılı olamazsınız. Başarılı olmak emek ve çaba ister. Başarısız öğrencinin önünde engeller vardır. Şu son 25 günlük süreçte ne olur televizyon ve ellerinizdeki telefonlardan olabildiğince uzak durun. Arkadaşlarınızı uyarın. Ders çalışmaktan alıkoyan arkadaş, arkadaş değildir.” diye konuştu.