Kozan’da ‘Neslin İnşasında Öğretmenin Rolü’ Anlatıldı

Kişisel Gelişim Uzmanı Sıtkı Aslanhan, bir öğretmenin en fazla öğrencisini güzel bir makamda gördüğünde mutlu olduğunu söyledi.

kozan-da-neslin-insasinda-ogretmenin-rolu-5349096_o

 

Aslanhan, Adana‘nın Kozan ilçesinde ‘Neslin İnşasında Öğretmenin Rolü’ konulu konferans verdi.
Kozan Belediyesi Sinema Salonunda gerçekleşen programda Belediye Başkan Yardımcısı Gökhan Söğüt ve Eğitim Bir-Sen İlçe Temsilcisi Ahmet Sönmez birer selamlama konuşması yaptı.

Öğretmenlik mesleğinin kendinde farklı bir yere sahip olduğunu belirten Kişisel Gelişim Uzmanı Sıtkı Aslanhan, bir öğretmenin en mutlu anının, yetiştirdiği öğrenciyi belirli makamlarda görmek olduğunu kaydetti. Programda aileler ile eğitimcilere seslenen ve ergenlik dönemindeki çocuklara yaklaşımın önemine değinen Aslanhan; “Çocuklarımızla ve çevremizle yaşadığımız problemlerin en önemli nedeni aynı gönlü paylaşmamaktır. Günümüzde çocuklarımız aileleri ve öğretmenleri ile nasıl konuşması gerektiğini bilmiyorlar ancak bunun suçlusu sadece onlar değil. Çocuklarımıza küçük yaştan itibaren beddua etmeyelim. Onlara sevgi ve merhamet ile yaklaşalım ve onları hayattan uzaklaştırmayalım.” dedi.

Bir öğretmenin öğrencisinin gönlüne girmesinin en önemli yolunun kendini sevdirmekten geçtiğini hatırlatan Kişisel Gelişim Uzmanı Sıtkı Aslanhan; “Eğer eğitimciler olarak sınıfa güler yüzle girer isek çevremize aynı güneş gibi ışık saçarız ve öğrencilerimize kendimizi sevdirebiliriz. Sizler boş vakitlerinizde kitap okuyarak, şahsiyetimizle, karakterimizle ve davranışlarımızla öğrencilerinize örnek olabilirsiniz. Yine kitap okuyarak kelime haznenizi genişletmeli ve yeni neslinde kelime haznesini geliştirmelisiniz.” şeklinde konuştu.

Programda ailelere seslenen Aslanhan;”Çocuklarınızın her türlü problemlerini siz çözmeyiniz. Çocuklarınız hayatta karşılaştıkları problemleri kendileri çözmeye alışmalıdır. Yine çocuklarımızı internet ve bazı televizyon programlarından uzak tutmalıyız. Şunu unutmayalım ki başağın iyi yetişmesine engel zararlı otlar değil, çiftçinin ihmalidir.” diye konuştu