İl Milli Eğitim Müdürlüğünden “Öğrenci Başarısının Arttırılmasında Ailenin Rölü” Semineri

Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğünce düzenlenen “Öğrenci Başarısının Arttırılmasında Ailenin Rölü” Semineri İl Milli Müdürlüğü konferans salonunda yapıldı.

6

Kişisel Gelişim Uzmanı Sıtkı Aslanhan’ın konuşmacı olarak katıldığı seminere İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, Karaköprü İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Sarmış, Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı İbrahim Coşkun, Teç-Sen Şube Başkanı Davut Kırmızıaslan, Şube Müdürleri ve aileler katıldı.

Öğrenci Başarısının Arttırılmasında Ailenin Rölü” seminerin açılış konuşmasını İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci Yaptı. İlci “Çocuk yetiştirmenin mükemmel bir takım çalışması gerektirdiği, bu anlamda velilerin evde öğrencilere psikolojik anlamda destek olmasını istedi. Öğrencilerin ders çalışabilmeleri için gerekli koşulları hazırlamalarını ve çocukları için fedakarlık yapmaları gerektiğini kaydeden İlci, şöyle dedi: “Çocuğumuzun iyi notlar almasının yanında zayıf almasının da normal olduğunu kabul etmeliyiz. Başarılı olabilmeleri için onlara destek olmalıyız. Çocuklar, genellikle anne babanın okul ve eğitim konusundaki duygu ve düşüncelerini kendilerine mal ederek, okula karşı buna uygun bir tutum geliştirirler. Onun için eğitime siz önem verin ki evlatlarınızda sizin tutumunuzu örnek alsınlar. Unutmayınız ki ruh sağlığı güçlü yetişen bir gençlik, başarılı ve mutlu bir toplum oluşturur” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci’nin konuşmasının ardından yaklaşık 2 saat süren Öğrenci Başarısının Arttırılmasında Ailenin Rölü” seminer için Şanlıurfa’ya gelen Kişisel Gelişim Uzmanı Sıtkı Aslanhan ise” İnsanların giderek birbirlerine karşı yabancılaşmaya başladığını belirten Aslanhan, “Aile içinde bireyler birbirleriyle konuşmaz oldular. Anne dizilerle, çocuklar bilgisayar ve telefonlarla, babalar da kahvelerde yaşam sürdürür hale geldi.” dedi.

Aslanhan, “Evinde internet olan aileler sürekli internete giriyorsa evliliklerine Allah rahmet eylesin. Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre boşanmak isteyen 10 çiftten 7´sinin boşanma sebebi birbirlerinden bulamadığı ilgiyi sanal âlemdeki tuzak ne olduğu belli olmayan ilişkilerden bulduğunu zannederek yuvasını dağıtıyor.” şeklinde uyarıda bulundu.

Aslanhan, bu milletin aile hayatının yok edilmesi için bin bir türlü tuzak kurulduğunu söyledi. Gıda da halkın aldatıldığı gibi çocuk yetiştiriciliğinde de ´çocuklarınızla arkadaş gibi olun´, ´hayır demeyin´ mesajlarının bilinçaltına işlendiğine dikkat çeken Sıtkı Aslanhan, “Maalesef çocuklarımız mutfaktan bir bardak suyu getirmeye, evdeki çöpü atmaya aciz hale geldiler. Anne babalar çocuklarının hizmetçisi konumuna büründüler. Çocuklarımızın dersleri ve okulu ile ilgilendiğimiz kadar onların ahlak, vicdan, terbiye, kimlik, karakter, kültür, örf, adet ve inancıyla da ilgilenmemiz gerekir. Anneler, babalar uyutuluyoruz, lütfen uyanın.” diye konuştu.

Türk diline sahip çıkılmasını isteyen Aslanhan, şunları söyledi: `Bugün dilini kaybeden bir ülke kendini de kaybetmeye mahkûmdur. Bakın son günlerde Avrupa`dan gelen bir söz `Babana dahi güvenme` bu ne demek. Beni büyüten, bu yaşlara getiren bir insana güvenmeyeyim de kime güveneyim sana mı” dedi.

Sıtkı Aslanhan, ailelerin, çocukların büyüme ve gelişme dönemlerindeki sıkıntıların farkına varmasının ve çözüm yolları üretmesinin çok önemli olduğunu söyledi. Aslanhan, “Çocuğunuzu karşınıza alın, her türlü derdini sorun, yoksa o gece yarısı telefonla dert yanacak birilerini bulur.” dedi.

Konuşmasını genç yaşta beyin kanamasından kaybettiği arkadaşına duyduğu özlemi dile getirerek, sevdiklerine sımsıkı sarılıp, onları sevdiğinizi söylemekten çekinmeyin diye tamamladı.