Ensar Vakfı Borçka Şubesi`nden Sıtkı Aslanhan ile “Bilinçli Aile ve Duyarlı Gençlik” konulu konferans

Ensar Vakfı Borçka Şubesi tarafından tertip edilen Gençlere ve Ailelere yönelik “Bilinçli Aile ve Duyarlı Gençlik” konulu konferans düzenlendi.

1839085

Borçka İlçesi Acarlar Meslek Yüksek Okul Konferans Salonunda düzenlenen seminerde konuşmacı Eğitimci Yazar, Çocuk Gelişim Uzmanı Sıtkı Aslanhan, ‘toplumda anne ve babaların çocukları konusunda bilinçli olmaları sayesinde gelecekte daha duyarlı bir gençliğin oluşmasına zemin hazırlanmış olacağını’ söyledi.

Konferansın ilkini öğrenciler ve gençlere, 2. seansını ise saat akşam ailelere ve yetişkinlere konuşmasını yaptı.

Akşamki seansında Borçka Kaymakamı Ertuğrul Örnek, Murgul Kaymakamı Hüseyin Çam, Borçka Belediye Başkan Yardımcısı Muhammet Gün, AK Parti İlçe Başkanı Şükrü Ertürk, İlçe Milli Eğitim Müdürü Bayram Bakır, Ensar Vakfı Borçka Şube Başkanı Erkan Navdar, kurum müdürleri olmak üzere ilçe protokolü ve aileler katıldı.

Borçka Ensar Vakfı tarafından organize edilen Konferansın açılış konuşmasını yapan Ensar Vakfı Borçka Şube Başkanı Erkan Navdar, “düzenledikleri çeşitli etkinlikler sayesinde öğrenci ve velilere önemli bilgilerin aktarıldığını, toplumun temelini oluşturan ailenin korunması için gençliğin eğitimine daha çok önem verdiklerini, Vakıf olarak öğrencilere her yıl artarak burs verdiklerini ve bu tur konferansların verilmesine ön ayak olduklarını” ifade Ensar Vakfının çalışmalarını aktardı.

Ardından konuşmacı olarak Eğitimci Yazar, Çocuk Gelişim Uzmanı Sıtkı Aslanhan, tarafından “Çocuğun başarısında anne-babanın rolü, velinin çocuğundaki başarısına etkisi, çocuklara yaklaşım şekilleri, çocuk yetiştirmede yapılan yanlışlar hakkında çarpıcı örneklerle anlatım yaptı.

Aslanhan konuşmasının devamında; “Ailelerin televizyon, bilgisayar ve cep telefonlarının bilinçsiz kullanımı nedeniyle çocukları ile sağlıklı iletişim kuramadıklarını, aile bireyleri çocuklarıyla yaşadıkları evlerde televizyon karşısında yan yana olmalarına rağmen ne yazık ki birbirlerinden habersiz şekilde hipnoz edilmiş gibi davranış sergiliyorlar.

Çocuklar dünyaya geldiğinde her anne ve babanın büyük mutluluk ve sevinç yaşadığını, hepimiz çocuklarımızla mutlu olmanın yollarını arıyoruz. Çocuklar dünyaya geldiğinde, anne-baba ifadelerini kullandıklarında ve okula ilk başladıklarında en sevinçli günlerimizi birlikte yaşıyoruz ve çocuklar 9-10 yaşlarına geldiklerinde onlar için dünyadaki en önemli varlıkları anne ve babasıdır. Ama çocukların yaşı ilerlediğinde 13-14 yaşlarına geldiklerinde ailenin yanlış tutum ve davranışları nedeniyle çocuklarla ilgili olarak birçok olumsuzluklar yaşanmaktadır.

Çocukların internet ortamında sosyal paylaşım siteleri aracılığı ile bir çok değerlerini yitirdiklerini, anne ve babalar çocukları ile iletişim içinde olmalılar ve sohbet ortamı oluşturabilmelidirler. Gösterilen sevgi ve şefkat ise aradaki bağları kuvvetlendiren en önemli olgudur” diye konuşmalarda bulundu.

Programın sonunda konuşmacı Sıtkı Aslanhan’a ve katkıda bulunan Borçka Kaymakamı Ertuğrul Örnek’e plaket takdim edildi.

Konferans, Sıtkı Aslanhan’ın “Hayata Gülümse” ve “Duyarlı Gencin Başarı Rehberi” adlı kitabı imzalamasıyla sona erdi.