Ders çalıştıktan sonra televizyon izlemek motivasyonu bozar

Erdemli Müftülüğü Kişisel Gelişimci-Yazar Sıtkı Aslanhan’ı tekrar Erdemli’lilerle bir araya getirdi.

Sıtkı Aslanhan kısa süre içerisinde tekrar Erdemli’ye gelebileceğini tahmin etmediğini belirttiği konuşmalarının gündüz bölümünde Çeşmeli ve Kargıpınarı mahallelerindeki ortaöğretim öğrencileri ile bir araya geldi. Akşam bölümünde ise Programa Erdemli İlçe Müftüsü Mahmut Sami Türkmenoğlu, Çeşmeli ve Kargıpınarı Mahallelerindeki ortaöğretim okullarında görev yapan öğretmenler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Yoğun talep üzerine Sıtkı Aslanhan’ı Erdemli’de tekrar misafir ettiklerini belirten Erdemli İlçe Müftüsü Mahmut Sami Türkmenoğlu, “hocamızın deneyimlerinden faydalandık. İlk geldiği günden itibaren kendisini tekrar getirmemiz yönünde sürekli taleplerle karşılaştık. Arkadaşlarımızın gayretleriyle hocamız tekrar aramızda. Bizleri kırmayıp tekrar bizlerin arasında olmasından dolayı teşekkür ediyorum. Öğrencilerimize ve velilerimize faydalı olabileceğini düşündüğümüz etkinliklerimiz devam edecek.’’ dedi.

Sıtkı Aslanhan, “Çocuğun başarısında anne-babanın rolü, velinin çocuğundaki başarısına etkisi, çocuklara yaklaşım şekilleri, çocuk yetiştirmede yapılan yanlışlar hakkında çarpıcı örneklerle anlatım yaptı.

Öğrencilerin öncelikle bir hedef belirleyerek o hedef doğrultusunda hareket etmeleri gerektiğini ifade eden Aslanhan,‘’Hedefiniz, hayaliniz, gayeniz olmazsa çalışamazsınız. Hedefini belirleyerek ilerleyenler başarıya ulaşacaktır. Ders çalıştıktan sonra yarım saat televizyon izlemek bile motivasyonunu bozarak, öğrendiğin şeyleri unutmana neden olabilir. Dağıtmak kolay toplamak her zaman zordur. Bu sebeple ders çalışırken, televizyon izlemek, internete girmek verdiğiniz emeklerin boşa gitmesine neden olur.’’ dedi.

Aslanhan, ‘’Gençlerin halini gördükçe çok üzülüyorum. Geleceğimizi emanet edeceğimiz gençlerin oturmasına kalkmasına ve konuşmalarına dikkat etmeleri gerekiyor. Gençlerimiz ne arkadaşlarıyla ne öğretmenleriyle ne de anne babalarıyla nasıl konuşacaklarını bilmiyorlar. Üniversite kazanmış olmak her şeyi halletmiyor. Öncelikle edep, önce ahlak, önce karakter, önce insan olabilmek gerekiyor. Gençliğimiz kendisini sanal ortama kaptırmış gidiyor. Telefon operatörlerin baş döndürücü kampanyaları ile gençlerimiz sanal ortamdan kurtulup gerçek hayat ile bir araya gelemiyor. Avrupanın hiçbir yerinde olmayan kampanyalar var operatörlerde. Bunların hepsi organize yapılan şeylerdir. Avrupanın da istediği bu. Avrupa bitti bitti, gençlik yok nüfus yaşlandı bunu gören Avrupa Türkiye’nin önünü nasıl keserim, huzurunu nasıl bozarım diye uğraşıyor. Lütfen kendimize gelelim oynanan oyunların farkına varalım ki çocuklarımızı, gençliğimizi kurtaralım’’ dedi.