Derince Müftülüğünden Muhteşem Konferans

MUTLU AİLE,MUTLU BİREY VE HUZURLU TOPLUM

2

Aile kurumunun en büyük düşmanı internet.

Gelişen teknoloji hayatımızı kolaylaştırdı. Ama Aile saadetimizi alıp gitti. Bir evde kaç insan yaşıyorsa o kadar cep telefonu var, akşam olunca herkes eve gelince kimse kimsenin hal hatırını sormuyorlar herkes telefonunu alıp bir kenara çekiliyor. Sanal alemde dolaşıp duruyor. Aileler konuşamıyor, iletişim kuramıyor, aile arasında olması gereken sevgi saygı ve sıcak ortam maalesef yok oluyor. Hem aile bu şekilde birbirine uzak oluyor hem de sosyal hayattan kopuyor. Buna dur demeliyiz, Her anne baba aile bireylerine sahip çıkmalı bu gidiş iyiye gitmiyor, aileler birbirine yabancılaşıyor, yalnızlaşıyor.

 

Çocuklarınızın Hizmetçisi olmayın.

Anne babalar çocuklarımıza kıyamıyoruz bu en büyük hatamız biz onları geleceğe ve bu zor olan hayata hazırlamamız lazım.15 yaşına gelmiş oğlumuzu kızımızı markete fırına gönderemiyoruz korkuyoruz beceremez, elinde ki parasını kaybeder diye oysa ki ecdadımız 15 yaşında ki çocuğu tahta çıkarmıştır, peygamberimizin sahabesinin bir çoğu bizim çocuk dediğimiz yaştaydı o,bu çocukları illere vali tayın ediyordu. Çocuklarımızı hayata hazırlamak için uğraşalım onlara güvenelim, hayatın sadece okula gidip gelme olmadığını, telefonu alıp odasına kapanarak sanal ortamda dolaşmak olmadığını, müzik dinleme olmadığını öğretelim, markete, alış-verişe gönderelim,onlara sorumluluklar yükleyeyim,hatta çöplerimiz onlara attıralım, kızlarımızı mutfağa sokalım yemek yaptıralım bulaşık yıkattıralım ,ev temizliği yaptıralım,bütün bunların hayatın içinde var olduğunu bilsinler.

 

Çocuklarınıza sarılın onlara sevdiğinizi söyleyin.

Seni seviyorum sözcüğü sihirli bir kelimedir. Amma maalesef bunu kelimeyi pekte kullanmıyoruz. Oysaki Peygamberimizde bu konuda bizleri uyarıyor, kişi sevdiği insana sevdiğini söylesin buyuruyor. Çocuklarınızı yalnızlığa, sanal aleme terk etmeyin, bilgisayar başında nasıl olsa gözümün önünde demeyin, onlara zaman ayırın, onlara tokunun, sarılın, öpün, baş başa sohbet etme imkanı yaratın.