Buca’da Sıtkı Aslanhan Konferansı

Buca Müftülüğü ve Buca Gençlik Derneğinin birlikte organize ettiği konferans güne damgasını vurdu.

03c0fcc0ac0f9735542a

Buca Işılay Saygın Güzel Sanatlar Lisesi Konferans salonunda gerçekleştirilen, Buca Müftülüğüne bağlı 4-6 yaş Kur’an Kursu öğrencileri semazenler eşliğinde ilahiler söyledi ve Kişisel Gelişim Uzmanı Sıtkı Aslanhan “Sosyal Medya ve Aile” Konulu konferans verdi.

Açılış konuşmasında Buca ilçe Müftüsü Muharrem Gül ailenin önemi üzerinde durdu. Buca Müftülüğüne bağlı 4-6 yaş Kur’an Kursu öğrencilerinin hazırlamış olduğu bölümde sahneye kız öğrenciler kına kıyafetleri ve bazı öğrenciler semazen kıyafetleri ile çıktılar. Kına kıyafetleriyle öğrenciler ALLAH ALLAH diye haykırırken, minik semazen öğrencilerde ortada ALLAH ALLAH diye sema yaptılar. Minik ağızlar salavatlar getirdiler. Çocukların sunduğu bu gösteri içerisinde ve sonunda ziyaretçiler salonu alkışlarıyla inlettiler.

Daha sonra kişisel gelişim uzmanı Sıtkı ASLANHAN konuşmasını yapmak üzere sahneye çıktı. Aslanhan “Böyle bir program düzenleyerek İzmir halkına ulaşma imkanı sunan Buca Gençlik Derneği ve Buca Müftülüğüne, programa iştirak eden ve yoğun ilgi gösteren İzmirlilere şükranlarını sunarım” dedi.

Aslanhan konuşmasının devamında; “Son zamanlarda yaygın olan, anne babanın çocuklarıyla arkadaş olması gerektiği düşüncesi yanlıştır. Anne baba çocuğu ile arkadaş olursa, o zaman o çocuğun anne babası kim olacak? Böyle davranan ailelerde çocuklara sorumluluk bilincini anne baba veremez. Şefkat ve güven duygusunu anne babadan görmeyen çocuk bu sefer çareyi dışarıda arayacaktır. Aile bireylerinin sosyal medyaya olan bağlılıklarından dolayı aile bağları gün geçtikçe zayıflıyor. Aile içerisinde bireyler birlerinin varlıklarından dahi habersiz yaşıyor. Ebeveynler çocuklarına gereken sevgiyi (gerek iş hayatının yoğunluğundan gerekse sosyal medya tutkunluğundan dolayı) veremiyor. Bu sebepten dolayı çocuklar sevgi eksikliğini dışarıdan tatmin etme yoluna yöneliyorlar. Çocuklarınıza güvenin. 4 yaşındaki veya 5 yaşındaki oğlunuz veya kızınız fırından ekmeği kendisi seçerek alabilmeli, pazardan meyvenin iyisini alabilmeli, cenaze taziyesine babasıyla veya annesiyle gitmeli, camiye gidip vakit namazını cemaatle kılabilmeli. Çocuklara yedirilen gıdalara dikkat edilmeli. Aileler yağurdu evde yapmalı. Hergün çocuğa bir bardak süt içirmeli.” ifadelerine yer verdi.

Sıtkı ASLANHAN’ın konuşmasından sonra salonda bulunan Kur’an Kursu öğreticileri sürprizle karşılaştılar. Buca Gençlik Derneği ve Türkiye Diyanet Vakfı Buca Şubesinin hazırlamış olduğu plaketler, gayretli ve özveriyle çalışan görevlilere takdim edildi. Ardından İzmir İl Müftü Yardımcısı Mehmet TÜFEKÇİOĞLU, Sıtkı ASLANHAN’ın plaketini takdim etti.