Aslanhan’dan ebeveynlere, öğrencilere altın öğütler

Eğitimci-Yazar Sıtkı Aslanhan, Başakşehir Belediyesi Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında ilçe sakinleri ile bir araya geldi. Aslanhan, başarılı bir okul dönemi için hem öğrencilere hem de anne babalara önemli bilgiler verdi.

bk0a3450

Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi’nde gerçekleşen söyleşi programında Aslanhan, anne ve babaların çocukları konusunda bilinçli olmaları sayesinde gelecekte daha duyarlı bir gençliğin oluşmasına zemin hazırlanmış olacağını söyledi.

‘Başarı için hedefiniz, hayaliniz, gayeniz olmalıdır’

Başakşehirli anne babaların ve öğrencilerin yoğun katılım gösterdiği söyleşide Eğitimci-Yazar Sıtkı Aslanhan başarı için hedef belirlemek gerektiğinin altını çizdi, “Öğrencilerin öncelikle bir hedef belirleyerek o hedef doğrultusunda hareket etmeliyiz. Hedefiniz, hayaliniz, gayeniz olmazsa çalışamazsınız. Hedefini belirleyerek bu hedef doğrultusunda ilerleyenler başarıya ulaşacaktır. Ders çalıştıktan sonra yarım saat televizyon izlemek bile motivasyonunu bozarak, öğrendiğin şeyleri unutmana neden olabilir. Dağıtmak kolay toplamak her zaman zordur. Bu sebeple ders çalışırken, televizyon izlemek, internete girmek verdiğiniz emeklerin boşa gitmesine neden olur. Eğitimin yaşı yok başarısızlıklarınız sizleri yıldırmasın. Gençlerin halini gördükçe çok üzülüyorum. Geleceğimizi emanet edeceğimiz gençlerin oturmasına kalkmasına ve konuşmalarına dikkat etmeleri gerekiyor. Gençlerimiz ne arkadaşlarıyla ne öğretmenleriyle ne de anne babalarıyla nasıl konuşacaklarını bilmiyorlar. Üniversite kazanmış olmak her şeyi halletmiyor. Öncelikle edep, önce ahlak, önce karakter, önce insan olabilmek gerekiyor.”

‘Çocuklarımızı dinlemeli, anlamalı ve vakit geçirmeliyiz’

Gençlerin aileleriyle yaşadığı sorunları hikayelerle süsleyerek anlatan Sıtkı Aslanhan anne ve babaların teknolojik gelişmelerin getirdiği tehlikelere karşı dikkatli olmasını, çocuklarıyla her konuda iletişim halinde olmasını istedi. Aslanhan “Çocuklarımız bizden ilgi ve şefkat bekliyor. Onları dinlemeli, anlamı ve vakit geçirmeliyiz. Çocuklarımız, gençlerimiz TV karşısında hipnoz olan, iletişim kanalları kapalı anne ve babalardan uzaklaşıyor. Bu arada internet ortamında dış tehlikelerle açık hale geliyor. Onların isteklerine karşılık verdiğini düşündüğü, ilgi ve şefkat hissettiği anda tuzağa çekilmiş olabiliyor. Sonra felaket kapıya dayandığında anne ve babalar biz ne yaptık da böyle oldu? Sorunun nerede olduğunu bilmiyoruz. Giymedik giydirdik, yemedik yedirdik, okuttuk, adam ettik, diyor. Bunlar yetmez. Onların duygusal anlamda da ihtiyaçlarını görmeli, yakın olmalıyız. Sorunun temelinde bu var ve bilinçlenmeliyiz” dedi.

Aslanhan, sözlerini şöyle sürdürdü, “Anne ve babanın çocukla iletişime geçmesi onun sorunlarını dinleyerek sohbet etmesi büyük önem taşımaktadır. Çocuk evdeyken anne ve babasıyla sohbet edemeyince sorunlarını anlatamayınca çareyi internete girmekte sanal arkadaşlar edinmekte buluyor. Bu da gençlerimiz için tehlikeli bir hale geliyor.”