Aslanhan Karaman’da Bilinçli Aile Olmanın Sırlarını Verdi

Program genç İstiklal Kitapevi ve Başarı Kolejinin katkılarıyla yapıldı. Yapılan programa Karaman Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Yunus Özdemir ve çok sayıda davetli katıldı.

Anne babalar çocuk yetiştirmedeki yol haritasını Eğitimci Yazar Sıtkı Aslanhan’dan dinlerken ne kadar yanlış yol izlediklerinin farkına vardılar. Eğitimci Yazar Sıtkı Aslanhan, gelecek nesili yetiştirmenin püf noktalarını örneklerle aktarırken 15 Temmuz Konferans Salonunda bulunan anne ve babalar bir kez daha çocuk yetiştirmenin sırlarını uzmanından dinlediler. Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi 15 Temmuz Konferans Salonunda düzenlenen seminere katılımın yüksek olması gözlerden kaçmazken salon tıka basa doldu koridorlara kadar taştı. Kimileri merdiven boşluklarına, kimileri de sehpaların üzerine oturarak semineri takip etti.

Eğitimci-Yazar Sıtkı Aslanhan verdiği seminerde Anne, babaların çocuk yetiştirirken güncel yaşamda örnekler vererek dikkat edilecek hususları tek tek anlattı. Çocukların kendi cinsiyetlerine uygun yetiştirilmesi gerektiğini, çocukların akrabaları ile tanıştırılması gerektiğini, doğup büyüdükleri yerlere götürülmesi gerektiğini, Anne babaların davranışlarla örnek olunması gerektiğini, çocuklarda zihinsel gelişimleri esnasında devamlı merak içerisinde olunduğunu, cep telefonlarının tehlikelerini, çocukların anne babalarından ne öğrendiklerini sormalarını, okuldan eve gelen çocuklarını muhakkak dinlenmesini, çocukların arkadaşlarını mutlaka tanınmasını, çocuklara şiirler öğretilerek dillerinin tatlandırılmasını, Tv ve bilgisayarları takip etmelerini, ailelerinin kırmızı çizgileri olduğunu çocuklara muhakkak aşılanması gerektiğini, Akşam yemeklerini beraber yenmesini, eve gelen çocuğun kapısını mutlaka anne veya babanın açması gerektiğini tek tek yaşanmış örneklerle anlattı.

Sıtkı Aslanhan, evlilik yaşantısında da eşlerin birbirlerine olan davranış, anlayış ve beklentilerini sıralarken mutluluğun şifrelerini de katılımcılara verdi. Eğitimci Yazar Sıtkı Aslanhan evli eşlerin sabah uyanınca eşi için bu gün ne yapabilirim sorusunu muhakkak sormaları gerektiğini, gün içinde birbirleri ile konuşmalarını, kavga edilmesi gerektiğini ancak nasıl kavga edileceğinide öğrenilmesi gerektiğini öğrenmelerini dile getirirken “Allah bir evin rızkını anne babaların muhabbetinde saklamış” diyerek mutlu ve mesut olmanın şifreleri de verildi.

Vatandaşların ilgisi karşısında sahnedeki süreyi uzatan Sıtkı Aslanhan hem gönüllere hem de anne babaların çocuklar ve eşleri üzerindeki görevlerini bir daha hatırlattı. 15 Temmuz Konferans Salonunda Eğitimci-Yazar Sıtkı Aslanhan’ın kitaplarını alan katılımcılar uzun kuyruklar oluşturup kitapları imzalatarak hatıra fotoğrafları çektirdiler.