“Anne ve Babalar Bilinçli Olmalı!”

Eğitimci-Yazar Sıtkı Aslanhan, anne ve babaların çocuk yetiştirmede daha bilinçli olması gerektiğini belirterek, “Bugünün çocukları, toplumumuzun gelecekteki bireyleri olacağı unutulmamalıdır.” dedi.

Samsun Bafra Otizmle Yaşayan Aileler Derneği’nce Otizm Farkındalık Ayı dolayısıyla ‘Bilinçli Aile Duyarlı Gençlik’ semineri düzenlendi. Bafra Otizmle Yaşayan Aileler Derneği Başkanı Mahmut Özkök, Bafra Belediyesi Kültür Merkezi’ndeki seminerin açılışında yaptığı konuşmada, otizmli çocukları anlamak ve onların hayatına göre hayatlarını şekillendirmeleri gerektiğini söyledi.

DUYARLI OLMALIYIZ

Daha sonra seminer veren Eğitimci-Yazar Sıtkı Aslanhan, anne ve babaların çocuklarının yetiştirilmesi konusunda daha bilinçli olması gerektiğine işaret ederek, “Aileler çocuklarıyla evlerde televizyon karşısında yan yana olmalarına rağmen ne üzücü ki birbirlerinden habersiz şekilde hipnoz edilmiş gibi davranış sergiliyor. Bu yüzden sohbet ortamı oluşturmalıdırlar. Gösterilen sevgi ve şefkat ise aradaki bağları kuvvetlendiren en önemli olgudur. Toplumda anne ve babalar, çocukları konusunda daha bilinçli olmaları sayesinde gelecekte daha duyarlı bir gençliğin oluşmasına zemin hazırlanmış olacaklar. Ailelerin yanlış tutum ve davranışları nedeniyle çocuklarla ilgili olarak birçok olumsuzluklar yaşanmaktadır. Hep birlikte bu olumsuzlukların yaşanmaması için daha duyarlı davranmalıyız.”dedi.