‘Aileyi hedef alan tehlikelere dikkat!’

Kişisel Gelişim Uzmanı Sıtkı Aslanhan’ın konuşmacı olarak yer aldığı ‘Bilinçli Aile, Duyarlı Gençlik’ konulu konferans önceki akşam Çorum’da gerçekleşti.

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) ve Çorum Belediyesi işbirliğinde organize edilen konferans, Devlet Tiyatro Salonu’nda düzenlendi.

Samet Ulaca’nın Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda sunuculuğu Ertuğrul Yumutkan üstlendi.

Vatandaşların büyük ilgi gösterdiği programın açış konuşmasını yapan TÜGVA İl Temsilcisi Kerep Ölçer, katkılarından dolayı Çorum Belediyesi’ne teşekkür etti.

Yapılan sunumların ardından sahneye gelen Sıtkı Aslanhan, verdiği örneklerle aile yapısını hedef alan tehlikelere dikkat çekti.

‘BAĞIMLILIKLARINIZI BİR KENARA BAKIN’

Anne-babaların ilgisizliğinin gençleri felaketlere sürüklediğine işaret eden Aslanhan, “Televizyon ve interneti bir kenara bırakıp çocuklarınıza sahip çıkın” çağrısında bulundu.

Kontrolsüz internet kullanımının mahremiyeti ortadan kaldırdığını vurgulayan Aslanhan, “Hiç mi özelimiz kalmadı?” diyerek sosyal medyadaki sınır tanımayan paylaşımları eleştirdi.

Mizahi üslubuyla süslediği konuşmasında bazı anılarından da bahseden Aslanhan, şunları söyledi:

“Lütfen çocuklarınıza zaman ayırın ve onlarla ilgilenin. Aksi takdirde sizin ilgilenmediğiniz evlatlarınızla başkaları ilgileniyor ve tuzağa düşürüyorlar. Çocuklarımız bu toplumun mayası. Onları iyi yetiştirir ve geleceğe hazırlarsak, bu ülkenin ve milletimizin önünde hiç bir güç duramaz.

Sosyal medya, gençlerimizi ve aileyi hedef alan en büyük tehditler arasında. Kimin ne mal olduğunu anlamak için onun sosyal medya hesabına bakmak yeterli. Bu hesapları kullanırken, ‘beni kaç kişi beğenmiş, takip etmiş?’ diyeceğimize, ‘Allah beni takip ediyor’ deyip hal ve hareketlerimizi gözden geçirmeliyiz.

‘SAMİMİYETİMİZİ KAYBETTİK’

Toplum olarak samimiyetimizi kaybettik. İçimizdeki iyi insanlarsa, geçmişte aldıkları duaların neticesi olarak karşımızdalar. Aile ilgisinden mahrum çocuklar, boynu bükük yetim ve öksüzler gibi adeta. Aile terbiyesi dediğimiz kavramla, çocuklara edep ve ahlâkı evlerimizde yaşayarak öğretmeliyiz. Lanet olası televizyon ve internetten kafanızı kaldırın, gözünüzü açıp çocuklarınızın ve ailenizin farkına varın.

Uyuşturucu ve diğer bağımlılıkların tuzağına düşen çocuklar, ‘tutun elimizden’ diye yalvarıyorlar. Bir karar alın, akşamları en az yarım saati ailenizle ‘muhabbet saati’ olarak değerlendirin. Yer sofrası kurun ve çocuklarınızı yanınıza alıp onlara sarılarak sevgi ve muhabbetinizi gösterin. Bu duygu ve davranışlardan uzak olan evler adeta birer otele dönüşmüş durumda.

En büyük zenginliğimiz olan gençlerimize ve çocuklarımıza sahip çıkmalıyız. Her tarafımız onları tuzağa düşürmek isteyen hainlerle dolu. Yavrularınız için dua edin. Onlara gün içinde sevgi mesajları gönderin. Eşlerinize olan muhabbetinizi yazılı olarak da ifade etmeyi ihmal etmeyin. Göreceksiniz ki, hayatınızda çok şey değişecek.”

“Allah çocuklarımızı ve ailelerimizi muhafaza eylesin” duasıyla konuşmasını tamamlayan Aslanhan’a, TÜGVA Teşkilat Koordinatörü Alpdoğan Boduç tarafından çiçek verildi.

Programın sonunda, organizasyonda görevli gençlerle hatıra fotoğrafı çektiren Aslanhan, okurları için kitaplarını da imzaladı.